Konfitowany czosnek

Konfitowany czosnek

Niewielu rzeczy jestem tak pewna, jak tego, że gdy po raz pierwszy zrobicie konfitowany czosnek, będziecie później dbać o to, aby zawsze mieć go w kuchni. Dzięki długiemu pieczeniu czosnek staje się kremowy i wyjątkowo delikatny. Traci swoją ostrość, a zyskuje niesamowitą głębię i słodycz. Stanowi niesamowicie uniwersalny dodatek do wielu dań, chociaż tak naprawdę najlepiej smakuje po prostu rozsmarowany na kromce świeżego pieczywa.

Czym jest konfitowanie?

Jeśli interesują cię tradycyjne techniki kulinarne, z pewnością natknąłeś się na termin konfitowanie. To jedna z klasycznych i bardzo starych metod przetwarzania żywności, którą szczególnie upodobali sobie francuscy mistrzowie kuchni.

Kofitowanie polega na gotowaniu produktów w głębokim tłuszczu, zwykle w dosyć niskiej temperaturze, dlatego produkty się nie smażą, a powoli gotują. Dzięki temu stają się bardzo delikatne i wręcz rozpływają się w ustach. Dodatkowo, zabieg ten sprawia, że można je również bardzo długo przechowywać.

Wbrew pozorom, konfitowane potrawy wcale nie są tłuste, co zwykle konfituje się produkty, które nie chłoną dużo tłuszczu, a przed podaniem odsącza się je z jego nadmiaru.

Co można konfitować?

Zgodnie z klasycznymi przepisami, najczęściej konfituje się mięso, takie jak piersi i udka z kaczki, gęsi lub kurczaka. Jednak to nie wszystko. Z powodzeniem w ten sposób możesz przygotować także sporo warzyw począwszy od pomidorów a na czosnku i cebuli kończąc. Gotowanie w tłuszczu pozwala wydobyć ich naturalną słodycz i niesamowicie podbić ich smak.

Jak wykorzystać konfitowany czosnek?

Uwielbiam konfitowany czosnek nie tylko ze względu na wspaniały smak, ale również niesamowitą uniwersalność. Możesz użyć go jako substytutu masła, rozsmarowując upieczone ząbki na tostach. Będą też świetnym dodatkiem do zup, mięs, serów, sosów i sałatek. Świetnym pomysłem będzie również użycie pasty z pieczonego czosnku jako dodatku to pizzy lub zapiekanek.

Pamiętaj również o tym, aby nie zmarnować oliwy, w której konfitował się czosnek. Ma fantastyczny aromat, który przeniknie do każdej potrawy, do której jej dodasz.

Jak długo można przechowywać konfitowany czosnek

Tłuszcz doskonale konserwuje, dlatego też każdy produkt przygotowywany metodą konfit ma bardzo długą trwałość. Jeśli tak przygotowany czosnek przełożysz razem z oliwą do szczelnie zamykanego pojemnika lub słoja, możesz z powodzeniem przechowywać go nawet kilka miesięcy w lodówce.

konfitowany czosnek
Konfitowany czosnek

Przepis: konfitowany czosnek

Składniki na konfitowany czosnek

  • 4-5 główek czosnku 
  • oliwa z oliwek
  • 3 gałązki rozmarynu
  • duża szczypta soli

Jak zrobić konfitowany czosnek?

Główki czosnku podziel na ząbki i obierz ze skórek. Następnie przełóż je do naczynia żarrodpornego. Możesz również przygotować je w garnku, który nie ma plastikowych elementów i nadaje się do włożenia do piekarnika.

Ząbki czosnku zalej oliwą z oliwek, tak aby je przykryła. Dodaj do naczynia gałązki rozmarynu, a całość oprósz solą.

Wstaw naczynie do piekarnika nagrzanego do 120 stopni i piecz przez około 1,5 godziny. W tym czasie ząbki czosnku powinny zmięknąć na tyle, aby po naciśnięciu można było je rozsmarować niczym miękkie masło. Czas pieczenia zależy od wielkości ząbków, dlatego sprawdzaj je podcza pieczenia i w razie potrzeby skróć lub wydłuż czas.

Gotowy konfitowany czosnek przełóż do słoika lub szczelnie zamykanego pojemnika. Możesz przechowywać go nawet przez kilka miesięcy w lodówce. 

Zobacz też inne przepisy na przekąski

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE