Powidła z piekarnika

Powidła z piekarnika

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam przepis na powidła z piekarnika, byłam nieco sceptyczna, ale też bardzo zaintrygowana. Kiedy go przetestowałam, okazało się, że to bajecznie prosty sposób na uniknięcie ochlapanych ścian, ciągłego mieszania w garze i sprawdzania czy aby na pewno śliwki się nie przypaliły. Pokochałam ten przepis i gwarantuję, że wam również przypadnie do gustu.

Jakie śliwki najlepiej nadają się na powidła?

Najlepszym materiałem na powidła są śliwki węgierki. Powinny być duże, zdrowe, soczyste i dojrzałe. Warto spróbować ich przed zakupem, aby upewnić się, że są naprawdę słodkie. Właśnie takie najlepiej nadają się na przetwory.

W czasie pestkowania owoców, konsekwentnie odrzucaj wszystkie robaczywe i nadgnite śliwki.

Czy powidła śliwkowe trzeba słodzić?

To dosyć często zadawane pytanie, a odpowiedź na nie brzmi: i tak i nie. Tak, jeśli masz na to ochotę, lubisz słodkie przetwory lub jeśli po prostu trafiły ci się niezbyt słodkie śliwki.

Nie, jeśli nie lubisz lub nie chcesz dosładzać przetworów, masz już bardzo słodkie owoce lub po prostu chcesz przygotować możliwie jak najbardziej tradycyjną wersję powideł.

Dodawanie cukru do powideł to sprawa bardzo indywidualna. Zwykle nie jest to konieczne, ponieważ śliwki to jedne z najsłodszych owoców, jakie rosną w Polsce i zawierają w sobie mnóstwo naturalnego cukru, który pięknie karmelizuje się w czasie pieczenia. Warto jednak pamiętać, że ich dosłodzenie to żadna zbrodnia. W końcu to tobie mają smakować. Pamiętaj jedynie, aby upewnić się, że cukier zdążył się dobrze rozpuścić.

Jak urozmaicić smak powideł?

Powidła same w sobie są przepyszne, ale warto czasem poszukać nowych smaków. Jedną z moich ulubionych wersji są powidła z czekoladą (popularna czekośliwka, na którą przepis znajdziecie tutaj). Warto jednak pamiętać, że w przypadku pieczonych powideł, czekoladę należy dodać już po wyjęciu z piekarnika, tak aby rozpuściła się po prostu w ciepłych powidłach.

Ciekawym pomysłem będzie też dodanie do śliwek skórek cytrusów lub przypraw korzennych (np. cynamonu, kardamonu lub gałki muszkatołowej). Dzięki nim nabiorą niepowtarzalnego aromatu i zamienią się w doskonały dodatek chociażby do pierników lub innych, bożonarodzeniowych ciast.

Jak sprawdzić czy powidła są odpowiednio gęste?

Gęstość powideł to bardzo indywidualna sprawa, dlatego warto sprawdzać w czasie pieczenia, czy są już dla nas ok.

Aby to zrobić, przełóż łyżeczkę powideł na spodek, a następnie włóż je na kilka chwil do zamrażalki. Kiedy szybko wystygną, możesz zorientować się, jaką konsystencję będą miały.

Czy powidła z piekarnika trzeba pasteryzować?

Jeśli do słoiczków przekładasz gorące powidła wprost z piekarnika nie ma konieczności ich dodatkowego pasteryzowania. Nie oznacza to jednak, że nie można tego robić. Ja zwykle robię to dla pewności, że każdy słoiczek „chwycił” i spokoju sumienia.

Przetwory możecie pasteryzować na kilka sposobów. W tym wypadku polecam tradycyjne gotowanie lub w piekarniku (skoro i tak będziecie mieć go rozgrzanego)

powidła z piekarnika

Przepis na powidła z piekarnika

Składniki na powidła z piekarnika

Na 5 słoiczków o pojemności 300 ml

  • 3 kg śliwek
  • cukier (opcjonalnie, w zależności od gustu i słodyczy owoców)

Jak zrobić powidła z piekarnika

Owoce dokładnie umyj, a następnie wypestkuj. Zwróć uwagę czy żadna sztuka nie jest robaczywa lub nadgnita.

Przesyp śliwki do głębokiego naczynia żaroodpornego o wysokich brzegach. Aby zrobić powidła z piekarnika możesz też użyć dużego garnka, który można wkładać do pieca (koniecznie sprawdź informacje producenta).

Jeśli używasz cukru, posyp nim z wierzchu owoce. Następnie wstaw je do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni na grzanie góra-dół. Tak przygotowane śliwki piecz przez około 3 godziny, mieszając od czasu do czasu.

W trakcie pieczenia warto sprawdzać czy gęstość powideł już ci odpowiada. Ostateczny czas pieczenia zależy od tego jak soczyste są owoce, jak dużo ich jest oraz jakie powidła lubisz.

Kiedy uznasz, że już są odpowiednio gęste, przełóż je do wypażonych słoiczków i dokładnie zakręć. Dla bezpieczeństwa możesz je dodatkowo zapasteryzować, wkładając je na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 130 stopni, lub gotując w dużym garnku wyłożonym ręcznikiem przez 10-15 minut.

Tak przygotowane powidła niczym nie różnią się w smaku od tych smażonych. Możesz też bardzo długo przechowywać je w spiżarni. Spokojnie doczekają kolejnego sezonu na śliwki.

Zobacz też inne przepisy na przetwory

Zobacz też najnowsze przepisy



KOMENTARZE