Konfitura truskawkowa

Konfitura truskawkowa

Sezon truskawkowy trwa krótko, dlatego warto wykorzystać go jak najlepiej, przygotowując domowe przetwory z tych owoców. Jednym z moich ulubieńców jest bezsprzecznie tradycyjna konfitura truskawkowa. Przepis nie zmienił się od wielu, wielu lat, dzięki czemu smakuje dokładnie tak, jak ta którą przygotowywały babcie. Bez wątpienia jest to jeden z ten przepisów, które każdy powinien znać.

Jak urozmaicić smak konfitury truskawkowej?

Osobiście uważam, że domowa konfitura truskawkowa w podstawowej wersji smakuje najlepiej, bo zawsze przywodzi mi na myśl wspomnienie lata spędzonego u babci. To właśnie w takiej wersji przygotowuję jej najwięcej i niemal o każdej porze roku mam w spiżarce przynajmniej jeden słoiczek.

Nie zmienia to jednak faktu, że od czasu do czasu warto poeksperymentować i nadać dobrze znanym przetworom nieco inny smak. Jeśli masz ochotę na na nieco mniej tradycyjne smaki, dodaj do konfitury skórki z cytrusowe np. z pomarańczy lub cytryny. Ciekawy efekt osiągniesz również sięgając po wanilię, cynamon, imbir lub kardamon. Wystarczy nieduża ilość, aby wprowadzić do przetworów ciekawą, rozgrzewającą nutę.

Konfitura truskawkowa: jak długo gotować?

Gęstość domowych przetworów to sprawa indywidualna – jedni wolą gdy konfitura truskawkowa jest rzadsza inni z kolei wolą, aby swoją konsystencją przypominała dżem. Czas gotowania konfitury powinieneś dostosować do swoich preferencji – im będzie dłuższy, tym więcej wody odparuje z truskawek, a całość będzie gęstsza.

Aby sprawdzić konsystencję konfitury, przełóż łyżeczkę na niewielki spodek i wstaw go na kilka minut do zamrażalnika. W ten sposób błyskawicznie schłodzisz przetwory i przekonasz się jaką będą miały gęstość. Jeśli będzie ci odpowiadać, możesz natychmiast przekładać konfiturę do słoików.

Jak pasteryzować konfiturę truskawkową?

Jeśli przekładasz do słoiczków gorącą konfiturę, zwykle nie będzie ona potrzebować dodatkowego pasteryzowania. Ja jednak wyznaję zasadę, że przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego dodatkowo pasteryzuję słoiczki, aby mieć pewność że ich zawartość przetrwa w nienaruszonym stanie długie miesiące.

Najprostszą metodą jest wstawienie słoiczków do garnka wyłożonego ściereczkami, co uniemożliwi ich obijanie się o siebie. Następnie zalej je wodą i gotuj całość przez około 20 minut. Czas pasteryzacji zależy od tego, jak dużych słoiczków używasz. Możesz również pasteryzować przetwory wstawiając je na kilkanaście minut do rozgrzanego piekarnika.

konfitura truskawkowa
Konfitura truskawkowa

Przepis: konfitura truskawkowa

Składniki: konfitura truskawkowa

na ok. 8 słoiczków 250 ml

  • 2 kg truskawek
  • 1 kg cukru
  • sok z 1,5 cytryny
  • 3 łyżeczki pektyny

Jak zrobić: konfitura truskawkowa

Truskawki oczyść, obierz z szypułek i umyj. Jeśli są duże, możesz przekroić je na połówki lub ćwiartki. Mniejsze owoce możesz pozostawić w całości.

Przesyp truskawki do dużego garnka i zasyp je cukrem. Dodaj także sok z cytryny.

Całość dokładnie wymieszaj i zacznij gotować. Doprowadź do wrzenia, mieszając całość co kilka minut. Następnie zmniejsz nieco ogień, dodaj pektynę, dokładnie rozmieszaj i gotuj przez około 15-20 minut.

Aby sprawdzić konsystencję konfitury wykonaj test spodeczka opisany powyżej. Jeśli będzie ci odpowiadać, konfitura truskawkowa może być przekładana do wyparzonych czystych słoiczków. Dokręć je dokładnie i odstaw do wystudzenia do góry dnem. Słoiczki możesz dodatkowo zapasteryzować.

Zobacz też inne przepisy na truskawki:

Zobacz też nowe przepisy:



KOMENTARZE