Fava pasta z grochu

Fava pasta z grochu

Fava (pasta z grochu) będzie ciekawą alternatywą dla tradycyjnego hummusu.

Jak często zdarza wam się jeść groch? W moim przypadku niezwykle rzadko, bo właściwie gości na moim stole wyłącznie w czasie Bożego Narodzenia, w mojej ukochanej kapuście z grochem. Od wielkiego dzwonu zdarzy mi się zrobić grochówkę, ale generalnie nie jest to składnik, z którego korzystałabym często.

Ostatnio jednak przeglądając książkę o greckiej kuchni, wpadła mi w oko fava – pasta z grochu. Do tej pory groch z pewnością nie kojarzył mi się z kuchnią grecką, a ja też nie szczególnie myślałam o tym, aby zrobić z niego pastę. Pomysł wydał mi się genialny i musiałam go przetestować. I wiecie co? Efekty przeszły moje oczekiwania.

Fava (pasta z grochu) idealnie sprawdzi się w roli smacznej alternatywy dla hummusu. Możecie podać ją, jako samodzielną przekąskę lub dodatek do kanapek i wrapów. A może macie jeszcze inne pomysły na jej wykorzystanie? Czekam na wasze pomysły w komentarzach!

Fava – pasta z grochu – przepis

Fava – pasta z grochu – składniki

  • 250 gramów żółtego grochu
  • 4 duże cebule
  • 4 listki laurowe
  • 5 gałązek świeżego tymianku
  • sok z 1 cytryny
  • szczypta ostrej papryki
  • 2 łyżeczki kaparów
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 1/4 łyżeczki soli

Fava – pasta z grochu – jak zrobić?

Rozpocznij od namoczenia grochu w wodzie przez minimum 2 godziny. Możesz też zostawić go do namoczenia przez całą noc. Następnie przepłucz go na sitku, zalej świeżą wodą, tak aby przykrywała go na ok 1,5-2 cm. Dodaj listki laurowe, sól oraz tymianek.

Całość gotuj na niewielkim ogniu do momentu aż groch całkowicie się rozpadnie i wchłonie większość wody. W razie potrzeby, dodaj nieco więcej płynu.

W międzyczasie pokrój 3 cebule w kostkę zeszklij ją delikatnie na niedużej ilości oleju, a następnie dodaj do gotującego się grochu.

Pozostałą cebulę pokrój w piórka. Dodaj szczyptę cukru i soli, a następnie podsmaż, do momentu aż cebula równomiernie się skarmelizuje. Uważaj, aby jej nie spalić.

Z ugotowanego grochu wyjmij liście laurowe oraz tymianek. Przy pomocy blendera zmiksuj całość na gładką masę. Dodaj oliwę oraz sok z cytryny, a gdyby pasta była zbyt gęsta, dodaj również nieco wody. Gdyby masa była niesłona, możesz również ją osolić.

Favę podawaj ze skarmelizowaną cebulą i kaparami, skropioną oliwą z oliwek. Świetnie smakuje z chlebem, tortillą lub chlebkiem pita.

Zobacz też inne przepisy na pasty do kanapek:

> Pasta ze słonecznika

> Hummus z kolendrą

> Pesto z czosnku niedźwiedziego

> Tosty z pastą awokado

> Pesto z suszonych pomidorów

> Guacamole



KOMENTARZE