Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami to jeden ze znaków rozpoznawczych polskiej kuchni. Jak je zrobić, aby wyszły nam idealnie?

Pierogi z kapustą i grzybami obowiązkowo pojawiają się na moim stole w wigilię i Boże Narodzenie, ale chętnie wracam też do nich w ciągu roku. Kiedyś pierogi z kapustą i grzybami były moim przekleństwem. Te zamawiane w restauracjach lub kupowane w sklepach najczęściej miały masakrycznie zmielony farsz, który raczej przypominał pasztet niż sensowne nadzienie. Z kolei te robione samodzielnie, jakoś złośliwie się rozklejały i nigdy nie chciały wyjść tak dobrze, jak u mamy.

Aż w końcu powiedziałam sobie dosyć. Zamknęłam się na cały dzień w kuchni. Przygotowałam kilka wariantów farszu i ciasta i zaczęłam lepić hurtową ilość pierogów. I wiecie co? Opłaciło się! Bo w przypadku pierogów liczą się dwie rzeczy: wprawa i dobry przepis. Tę pierwszą z pewnością uda Wam się wyrobić, a to drugie właśnie wam dostarczyłam:

Przepis na pierogi z kapustą i grzybami

Składniki na pierogi z kapustą i grzybami

Na ciasto:

  • 300 g mąki pszennej
  • 250 ml wrzącej wody
  • Łyżka masła
  • Szczypta soli.

Na farsz:

  • 400 g kapusty kiszonej
  • 80 g suszonych grzybów – namoczonych przez noc
  • 1 duża cebula
  • 2 liście laurowe
  • 3 kulki ziela angielskiego
  • Sól i pieprz
  • Olej do smażenia.

Jak zrobić pierogi z kapustą i grzybami

Zacznij od przygotowania farszu. Kapustę grubo posiekaj, a następnie przełóż do garnka i zalej wodą, tak aby była nią przykryta. Dodaj listek laurowy i ziele angielskie.  Gotuj przez ok. 30 minut, do momentu aż kapusta będzie miękka.

Grzyby gotuj w wodzie, w której się moczyły, przez ok. 20 minut, cebulę drobno posiekaj i zeszklij na oleju.

Kapustę odcedź, wyjmij z niej liść laurowy i ziele angielskie. Grzyby wyjmij z wywaru, zachowując go na później. W dużym garnku wymieszaj ze sobą grzyby, kapustę i podsmażoną cebulę. Całość podlej wodą, w której gotowały się grzyby.

Farsz gotuj na niewielkim ogniu przez kilka minut, do momentu aż nadmiar płyny odparuje. Dopraw solą i pieprzem wedle uznania. Odstaw do wystygnięcia.

Następnie przygotuj ciasto na pierogi. Masło rozpuść w wodzie, a na stolnicy usyp kopczyk z mąki, a w jego środku zrób wgłębienie. Następnie dodaj sól i stopniowo wlewaj wodę. Rozpocznij zagniatanie ciasta i wyrabiaj je przez ok. 10 minut. Uformuj kulkę, obwiń je folą spożywczą i odstaw w temperaturze pokojowej na ok. 30 minut.

Po tym czasie rozwałkuj ciasto na cienki płat. Wykrój okręgi przy pomocy szklanki. Nadmiar ciasta ponownie zagnieć i rozwałkuj. Na środku każdego okręgu wyłóż dużą łyżeczkę farszu. Uformuj pierogi, dokładnie zlepiając brzegi.

W trakcie ich lepienia, gotowe pierogi trzymaj pod ściereczką, aby nie wyschły. Pierogi  wrzucaj do gorącej, osolonej wody. Po tym jak wypłyną na powierzchnię, gotuj je około minuty.

Zobacz też inne przepisy na pierogi:

Zobacz ostatnie przepisy:



KOMENTARZE