Pasztet ze śliwką

Pasztet ze śliwką

Kilka składników, nieco roboty i masz wyjątkowo smaczny pasztet ze śliwką. Wbrew pozorom, jego przygotowanie wcale nie jest trudne. Wyjdzie wilgotny i puszysty, jeśli tylko będziesz przestrzegać kilku prostych zasad. Doskonale sprawdzi się w roli przekąski dla gości na imprezach i na świątecznym stole. A gdy już raz przygotujesz pasztet ze śliwką, z pewnością będziesz często wracać do tego przepisu.

Jakie mięso nadaje się na pasztet ze śliwką?

Sekretem dobrego pasztetu jest wybranie do niego odpowiedniego rodzaju mięsa. Pasztet ze śliwką najczęściej przygotowuję z wieprzowiną, chociaż może być on przygotowany także z drobiu lub mieszanki mięs. Do masy na pasztet możesz dodać ugotowane mięso z rosołu, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nic w twojej kuchni się nie zmarnuje.

Mięso na pasztet powinno być dobrej jakości, bo to w końcu ono odpowiada za finalny smak. Powinno być świeże i ładnie pachnące, bez chrząstek ani odbarwień. Nie może być też zbyt chude, bo pasztet wyjdzie suchy. Wybieraj mięso, które jest lekko poprzerastane tłuszczem, ale też nie ma go zbyt dużo.

Co zrobić, żeby pasztet ze śliwką nie był suchy?

Suchy pasztet będzie się kruszyć i stanie się trudny do pokrojenia. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim wybierz mięso, które ma trochę tłuszczu. Warto również dodać do masy na pasztet zmielone podgardle, a jeśli go nie znajdziesz możesz zastąpić je boczkiem.

Innym sposobem na to, aby pasztet był delikatny i wilgotny, będzie dodanie do masy bułki namoczonej w mleku. Ten dodatek sprawi, że masa stanie się bardziej kremowa.

Ile piec pasztet ze śliwką?

Czas pieczenia pasztetu w dużej mierze zależy od tego w jakiej foremce jest przygotowywany. Jeśli masa tworzy cienką warstwę, będzie potrzebować mniej czasu niż w sytuacji, gdy skorzystasz z węższej ale wysokiej foremki.

Przygotowując pasztet ze śliwką najczęściej sięgam po tradycyjną keksówkę, w której pasztet piecze się około 40-45 minut. Najważniejszym jest, aby mięso ładnie zrumieniło się z wierzchu. Mięso jest wcześniej ugotowane, więc nie musisz obawiać się, że pasztet będzie surowy. Dobrze będzie też jeśli pozwolisz, aby pasztet wystudził się razem z piekarnikiem.

Jakie przyprawy do pasztetu nadają się najlepiej?

Możesz kupić gotową mieszankę przypraw do pasztetu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować ją samodzielnie. To naprawdę nietrudne, a przyprawy których musisz użyć są łatwo dostępne.

Przede wszystkim w pasztecie nie może zabraknąć gałki muszkatołowej. Warto dodać również sproszkowane ziele angielskie, nieco kminku oraz paprykę (zarówno tę słodką jak i pikantną). Dobrym pomysłem będzie również dodanie ziół – majeranku, cząbru lub estragonu. Oczywiście, pamiętaj o tym, że nie może być ich zbyt dużo – to mięso i śliwki powinny odgrywać tutaj główną rolę.

Z czym podać pasztet ze śliwką?

Pasztet z tego przepisu idealnie sprawdzi się w roli samodzielnej przekąski. Pokrój go w plasterki, ułóż na półmisku i masz gotową przekąskę na imprezy i rodzinne spotkania. Jednym z moich ulubionych dodatków do pasztetu są konfitury np. powidła śliwkowe lub dżem żurawinowy. Świetnie sprawdzi się również konfitura z karmelizowanej cebuli lub chutney.

Możesz też dodać pasztet do kanapek – wystarczy dobre pieczywo i nieco warzyw, aby zamienić go w pyszne i sycące śniadanie.

Jak przechowywać pasztet?

Upieczony pasztet zawsze przechowuję w lodówce. Dobrze jest owinąć go papierem do pieczenia, aby zabezpieczyć mięso przed obsychaniem. Możesz też przełożyć go do zamykanego pojemnika (najlepiej próżniowego) co przedłuży jego świeżość, ale też zapobiegnie przenikaniu do pasztetu zapachu innych potraw znajdujących się w lodówce.

Czy pasztet ze śliwką można mrozić?

Pasztet z tego przepisu bardzo dobrze znosi mrożenie. Możesz wstawić go do zamrażalnika w całości, ale dobrym pomysłem będzie wcześniejsze pokrojenie go w plasterki i przełożenie ich kawałkami papieru do pieczenia przed mrożeniem. W ten sposób będziesz mógł rozmrozić dokładnie tyle pasztetu ile aktualnie potrzebujesz.

pasztet ze śliwką
Pasztet ze śliwką

Przepis na pasztet ze śliwką

Składniki na pasztet ze śliwką

Na foremkę o wymiarach 28cm x 11 cm

  • 600 g łopatki wieprzowej
  • 200 g podgardla
  • 3 ząbki czosnku
  • 5 kulek pieprzu
  • 2 listki laurowe
  • 4 kulki ziela angielskiego
  • 2 cebule
  • 1 kajzerka
  • 4 jajka
  • 150 ml koniaku lub brandy
  • 200 g śliwek
  • gałka muszkatołowa – 1 łyżeczka
  • słodka papryka – 1 łyżeczka
  • majeranek – 1 łyżeczka
  • sól i świeżo mielony pieprz

Dodatkowo:

  • odrobina masła i bułki tartej do wysypania foremki

Jak zrobić pasztet ze śliwką

Podgardle oraz łopatkę wieprzową pokrój w dużą kostkę. Zalej niedużą ilością wody, tak aby mięso było tylko przykryte. Do wody dodaj listki laurowe, pieprz oraz ziele angielskie. Gotuj pod przykryciem na niewielkim ogniu przez około 35-40 minut. Następnie odcedź mięso pozostawiając około 200 ml wywaru. Pozostaw mięso do wystygnięcia.

Cebulę pokrój w kostkę (nie musi być drobna) i podsmaż na niedużej ilości oleju. Na 30 sekund przed końcem smażenia dodaj do cebuli posiekany czosnek, a następnie na patelnię wlej około 100 ml wody i przelej ją razem z cebulą do miseczki z pokruszoną kajzerką. Wymieszaj całość i poczekaj aż pieczywo wchłonie cały płyn.

Oddziel białka od żółtek. Białka ubij na sztywną pianę.

Mięso przełóż do robota kuchennego. Dodaj do niego bułkę z cebulą, żółtka, gałkę muszkatołową, paprykę oraz majeranek. Zmiksuj całość na gładką masę, dodając w trakcie miksowania koniak, a w razie potrzeby także wywar z gotowania mięsa, w takiej ilości, aby uzyskać gładką masę. Dopraw solą i świeżo mielonym pieprzem.

Następnie zacznij partiami dodawać do masy ubitą pianę z białek, delikatnie mieszając ją przy pomocy szpatułki, starając się zachować jej puszystość.

Keksówkę wysmaruj masłem, a następnie oprósz ją niedużą ilością bułki tartej, tak aby na ściankach blaszki utworzyły cienką warstwę. Przełóż do foremki połowę masy mięsnej, a następnie ułóż wzdłuż pasztetu śliwki, starając się układać je dosyć ciasno. Przykryj je pozostałą masą.

Nagrzej piekarnik do temperatury 180 stopni. Włóż pasztet i piecz przez około 45 minut. W tym czasie wierzch powinien się ładnie zarumienić. Po wyjęciu z piekarnika pozostaw pasztet do wystygnięcia. Podawaj pokrojony w plasterki i podawaj jako samodzielną przekąskę lub dodatek do kanapek.

Zobacz też inne przepisy na przekąski

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE