Szynka z pończochy
Lubicie domowe wędliny? W moim domu zawsze cieszą się ogromną popularnością, chociaż najczęściej robimy je z okazji świąt lub większych, rodzinnych spotkań. Od kilku lat na naszym stole bardzo często gości szynka z pończochy. Jest bardzo prosta do przygotowania, a efekt zachwyca każdego. Przygotujcie ją na święta, sylwestra lub po prostu bez większej okazji. W końcu chyba nie trzeba pretekstu, aby zjeść coś smacznego?
Szynka z pończochy – co to jest?
Jeśli kiedykolwiek jedliście włoskie prosciutto lub hiszpańskie crudo, z pewnością wiecie, że mają one zarówno charakterystyczny smak, jak i teksturę. Wszystko to za sprawdzą dojrzewania i obsychania. Szynka z pończochy zalicza się też do kategorii szynek dojrzewających.
Oczywiście, w tym wypadku sam proces przygotowania jest nieco inny i krótszy, jednak wciąż mówimy tutaj o mięsie, które zostało przygotowane w bardzo specyficzny sposób – bez gotowania, pieczenia lub wędzenia.
W tym wypadku, dzięki obsychaniu, mięso zyskuje wyjątkowo głęboki smak. Nie obawiajcie się – odpowiednio przygotowania i obsuszana nie zepsuje się, a za zamieni się w wyjątkowy rarytas.
Jak zrobić szynkę dojrzewającą w domu?
Tak jak już wspominałam powyżej, tradycyjne szynki dojrzewające przygotowuje się w specjalnych warunkach, gdzie mięso przechowuje się w kontrolowanych warunkach, utrzymując stałą temperaturę oraz wilgotność powietrza. Co oczywiste, trudno jest zorganizować sobie takie warunki w domu. Nie oznacza to jednak, że nie możesz podjąć się przygotowania takiego przysmaku w zaciszu własnej kuchni.
Wbrew pozorom, szynka z pończochy jest wyjątkowo prosta do zrobienia, chociaż wymaga nieco cierpliwości. Do jej przygotowania będziesz potrzebować nowej pończochy, podkolanówki lub rajstop. Powinny być na tyle duże, aby mięso bez problemu się w nich zmieściło, a materiału pozostało na tyle, aby można było je dobrze zawiązać i zawiesić.
Pamiętaj, że wybór miejsca, w którym umieścisz szynkę jest kluczowy. Nie może być zbyt wilgotne, dlatego unikaj zawieszania jej np. w pobliżu garnków znad których unosi się sporo pary wodnej. Dobrym wyborem będą miejsca suche i przewiewne o stabilnej temperaturze np. w spiżarni, półkach lub w pobliżu okna.
Szynka z pończochy – jakie mięso wybrać?
Chyba wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że jakość mięsa jest w tym przypadku kluczowa. Postaraj się kupić najlepszą szynkę jak to tylko możliwe. Wybieraj sprawdzonych dostawców, którzy mogą ręczyć za sprzedawane produkty.
Zawsze warto też zaufać zmysłom. Mięso powinno ładnie pachnieć i wyglądać – nie może mieć przebarwień ani dużych przerostów tłuszczu. Pamiętaj, że szynka nie może być zbyt duża, ponieważ w takim przypadku jej suszenie może potrwać zbyt długo. Warto również, aby miała regularny kształt, co ułatwi równomierne obsychanie.
Czym doprawić szynkę dojrzewającą?
Poniżej prezentuję wam mój niezawodny zestaw przypraw, w którym główną rolę odgrywa papryka, a zwłaszcza ta wędzona. Dodatkowo do mieszanki warto dodać różnego rodzaju zioła. Świetnym wyborem będzie chociażby oregano, chociaż możesz sięgnąć po swoich ulubieńców. Doskonale sprawdzi się chociażby cząber, estragon, rozmaryn lub bazylia. Zmieniając je i eksperymentując z proporcjami możesz za każdym razem osiągnąć inne efekty.
Szynka z pończochy – jak przechowywać?
Domowa szynka dojrzewająca po obsuszeniu powinna być przechowywana w lodówce. Zwykle (już po wyjęciu z pończochy) obwijam ją w papier do pakowania lub pergamin, a następnie przekładam na talerz.
Podawaj ją pokrojoną w cieniutkie plasterki. Idealnie sprawdzi się w w roli dodatku do kanapek lub koreczków. Będzie też rewelacyjną, samodzielną przekąską na różnego rodzaju imprezach.
Przepis: szynka z pończochy
Składniki: szynka z pończochy
- Nieduża szynka wieprzowa – ok. 1 kg
- cukier – 120g
- sól peklowa – 2 łyżeczki
- sól – 120 g
Mieszanka przypraw:
- wędzona papryka – 3 łyżeczki
- słodka papryka – 2 łyżeczki
- ostra papryka w płatkach – 1,5 łyżeczki
- suszony czosnek – 1 łyżeczka
- oregano – 2 łyżeczki
- zmielony kminek – 0,5 łyżeczki
- czarny pieprz – 1 łyżeczka
Dodatkowo:
- 1 nowa podkolanówka, pończocha lub rajstopy
Szynka z pończochy – jak zrobić?
Zrobienie szynki dojrzewającej rozpocznij od odpowiedniego przygotowania mięsa. Umyj je, osusz, a następnie odkrój wszystkie błonki i ewentualne przerosty tłuszczu. Przełóż szynkę do dużego naczynia żaroodpornego, nacierając je cukrem ze wszystkich stron, tak aby tworzył on niezbyt grubą warstwę na powierzchni mięsa. Tak przygotowane mięso wstaw do lodówki na minimum 24 godziny.
Po tym czasie umyj szynkę i dokładnie wysusz. Przełóż ją do czystego naczynia i natrzyj ją mieszanką soli i soli peklowej w taki sam sposób, jak dzień wcześniej w przypadku cukru. Ponownie wstaw do lodówki na minimum 24 godziny.
Następnego dnia ponownie umyj mięso i dokładnie osusz. Wymieszaj wszystkie przyprawy i natrzyj nimi mięso ze wszystkich stron. Wstaw do lodówki na kolejne 24 godziny.
Szynkę obtoczoną w przyprawach przełóż ostrożnie do czystej pończochy (nadadzą się również podkolanówki lub rajstopy). Zawiąż końce, a do jednego z nich przywiąż sznurek, który posłuży za haczyk. Szynka z pończochy powinna dojrzewać w przewiewnym, niezbyt wilgotnym, ale ciepłym miejscu (dobrze sprawdzi się kuchnia lub spiżarnia). Będzie gotowa po 7 dniach. Po tym czasie możesz wyjąć ją z pończochy i włożyć do lodówki.
Podawaj pokrojoną na cienkie plasterki.