Rolada cytrynowa z makiem

Rolada cytrynowa z makiem

Jakie ciasto przygotować na święta? Rolada cytrynowa z makiem będzie idealną propozycją dla wszystkich tych, którzy mają ochotę na coś innego niż tradycyjny piernik, makowiec lub keks. To lekkie i orzeźwiające ciasto będzie dla nich doskonałą alternatywą, a jego przygotowanie jest jest zaskakująco proste. Z resztą przekonajcie się sami.

Jakie ciasta zrobić na święta?

Jeśli planujesz świąteczne ciasta z wyprzedzeniem, z pewnością na twojej liście pojawił się piernik dojrzewający, którego przygotowanie należy zacząć jeszcze w listopadzie. Nieco szybszą wersją będzie piernik żydowski, ale dla zabieganych mam też przepis na szybki piernik, za który możesz zabrać się dosłownie na ostatnią chwilę.

Boże Narodzenie nieodzownie kojarzy mi się z sernikami, dlatego zawsze staram się przygotować chociaż jeden np. sernik cytrynowy lub sernik wiedeński. Polecam również „Makową fantazję” oraz kostkę pomarańczową dla fanów połączenia cytrusów i czekolady.

Jeżeli zaś wypieki nie są twoją mocną stroną, postaw na ciasta bez pieczenia np. Maxi King, Bananowa krówka, Biały lion lub Bounty.

Jak zwijać roladę?

Aby roladę udało się dobrze zwinąć, musisz wstępnie uformować ciasto w rulon tuż po upieczeniu, kiedy jest jeszcze miękkie. W tym celu musisz przełożyć ciasto na na ściereczkę, a następnie zawinąć je razem z nią w ciasny rulon, dokładnie taki, jak później zostanie zwinięta rolada. Pozwól mu przestygnąć, a następnie rozwiń, usuń ściereczkę, rozsmaruj krem i ponownie zwiń.

Pamiętaj, aby do środka rolady nie nakładać zbyt wiele kremu, ponieważ wypłynie w czasie zwijania ciasta.

Dlaczego rolada się łamie?

Łamanie się ciasta na roladę jest jednym z najczęstszych problemów, który pojawia się przy robieniu tego typu ciast. Przyczyny zwykle są bardzo proste. Po pierwsze ciasto może być za grube, a tym samym trudne do zwinięcia. Miej to na uwadze rozlewając masę i dobierając wielkość blaszki. Gotowe ciasto powinno mieć grubość około 1,5cm.

Rolada może się łamać również dlatego, ze ciasto za bardzo wystygło, całkowicie utrwaliło kształt w rulonie i przy próbie rozwinięcia może pęknąć. Dlatego w tym wypadku musisz się wykazać wyczuciem i refleksem – biszkopt musi być na tyle chłodny, aby nie rozpuścić kremu, ale wciąż powinien dać się rozwinąć ze ściereczki.

A co jeśli rolada pęknie? Nic strasznego! Pamiętaj, że wszelkie niedoskonałości możesz zamaskować dodatkową porcją kremu.

Jak długo wytrzyma rolada cytrynowa z makiem?

To jedno z tych ciast, które długo utrzymuje świeżość i nawet po kilku dniach smakuje równie dobrze, co tuż po przygotowaniu. Jeśli będziesz ją przechowywać w odpowiedni sposób, rolada cytrynowa z makiem powinna spokojnie wytrzymać nawet tydzień.

W jaki sposób rolada cytrynowa z makiem powinna być przechowywana?

Najważniejszym jest, aby rolada cytrynowa była przechowywana w chłodzie. Wstaw ją do lodówki, a zachowa swój kształt i smak. Ważnym jest również, aby zabezpieczyć ją przed obsychaniem i przenikaniem zapachów z innych potraw, które znajdują się w lodówce. W tym celu owiń ją folią spożywczą lub przełóż do szczelnie zamykanego pojemnika.

rolada cytrynowa z makiem
Rolada cytrynowa z makiem

Przepis: rolada cytrynowa z makiem

Składniki: rolada cytrynowa z makiem

Biszkopt z makiem:

  • 5 jajek
  • 130 g mąki pszennej
  • 50 g mąki ziemniaczanej
  • 150 g cukru
  • 5-6 łyżek maku

Masa cytrynowa:

  • 250 g serka mascarpone
  • 250 ml śmietanki 30 %
  • 2 łyżki żelatyny
  • sok i skórka otarta z 2 cytryn
  • 1 łyżeczka pasty waniliowej
  • 3 łyżki miodu

Dodatkowo:

  • migdały w płatkach do dekoracji

Jak zrobić: rolada cytrynowa z makiem

Rozpocznij przygotowanie masy cytrynowej

Żelatynę przesyp do niewielkiej miseczki, a następnie zalej ją trzema łyżkami zimnej wody i odstaw na bok, aby napęczniała.

W dużej misce ubij na sztywno śmietanę. Dodaj do niej serek mascarpone, sok i skórkę z cytryny, miód oraz pastę waniliową. Całość dokładnie zmiksuj, aby wszystkie składniki się ze sobą dobrze połączyły.

Napęczniałą żelatynę rozpuść w mikrofalówce lub w kąpieli wodnej, tak aby stała się całkowicie płynna. Dodaj ją do przygotowanej wcześniej masy śmietanowej i ponownie dokładnie wymieszaj. Masę wstaw do lodówki i poczekaj aż zacznie tężeć na tyle, aby można było ją bez obaw rozsmarować po biszkopcie (tężenie może zająć kilka godzin, w zależności od tego w jakim naczyniu jest masa – pójdzie szybko, jeśli będzie tworzyć szeroką, ale niską warstwę w pojemniku).

Przygotuj biszkopt z makiem

Oddziel białka od żółtek, a następnie ubij białka na sztywną pianę. Do białej dodaj cukier i ponownie zacznij miksować jajka, a następnie zacznij dodawać po jednym żółtku (nie przerywając miksowania).

Dużą blaszkę o wymiarach ok. 40×30 cm wyłóż papierem do pieczenia, a następnie rozsmaruj na niej cienką warstwą masę biszkoptową. Wstaw ciasto do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 10 minut. Zanim wyjmiesz ciasto z piekarnika upewnij się, że jest upieczone (test suchego patyczka).

Kiedy wszystkie składniki dobrze się połączą, dodaj do nich przesianą przez sitko mąkę oraz mak. Całość szybko wymieszaj.

Jeszcze ciepłe ciasto przełóż na szmatkę i zwiń je w rulon (tak jak później powinna zawijać się rolada). Odstaw do przestygnięcia.

Zwiń roladę.

Wyjmij biszkopt ze ściereczki i go rozprostuj. Rozsmaruj na nim większość zastygającej masy (około 2/3), zostawiając część do dekoracji wierzchu ciasta. Następnie ostrożnie zwiń roladę w tym samym kierunku, w którym była zawinięta w ściereczce. Wierzch ciasta posmaruj pozostałą masą cytrynową, tak aby stworzyła z zewnątrz równą warstwę. Posyp płatkami migdałów i wstaw do lodówki na około 3-4 godziny, aby ciasto dobrze stężało.

Zobacz też inne przepisy na ciasta

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE