Śledzie z orzechami i śliwkami

Śledzie z orzechami i śliwkami

Oto przepis, który przekonał mnie do śledzi. Przez długi czas ich nie znosiłam i za wszelką cenę unikałam ich jedzenia – zarówno w wigilię, jak i w czasie różnego rodzaju imprez. Dopiero śledzie z orzechami i śliwkami sprawiły, że naprawdę je polubiłam. To fantastyczne połączenie, które sprawdzi się na każdą okazję. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji go przetestować, postarajcie się jak najszybciej nadrobić zaległości.

Jak moczyć śledzie?

Śledzie w całości moczymy przez od 12 do 18 godzin. Używamy do tego zimnej wody, którą zmieniamy. Wypatroszone śledzie moczymy krócej czyli około 8-10 godzin.

Jeżeli chcesz, aby śledzie stały się delikatniejsze, możesz również na dwie godziny zalać je zimnym mlekiem. Gdy kupujesz gotowe filety śledziowe nie musisz ich moczyć dłużej niż 2-3 godziny. Śledzie można moczyć również w piwie, winie, maślance lub wodzie gazowej z dodatkiem octu i cytryny Za każdym razem osiągniesz nieco inne efekty

Z jakim wyprzedzeniem przygotować śledzie z orzechami i śliwkami

Śledzie z tego przepisu są w zasadzie gotowe do podania zaraz po przyrządzeniu. Jednak warto zostawić je na pewien czas w lodówce. To sprawi, że smaki dużo lepiej się przegryzą, a całość będzie o wiele smaczniejsza. Możesz przygotować je nawet 2-3 dni przed dniem, w którym planujesz je podać.

Jak przechowywać śledzie z orzechami i śliwkami?

Pamiętaj, że śledzie należy przechowywać w lodówce. Warto jednak zastanowić się nad sposobem ich przechowywania. Śledzie powinny leżeć w szczelnie zamkniętym pojemniku. Powód jest prosty – zapach ryby może roznieść się po całej lodówce i przeniknąć wszystkie znajdujące się w niej produkty. Również sam śledź może wchłonąć inne zapachy z lodówki.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu śledzie nie mogą stać w zamkniętym pojemniku warto obok nich postawić naturalny pochłaniacz zapachu, jakim jest m.in. kawa (w ziarnach lub mielona), a następnie zmieniać je co parę dni.

Jak długo wytrzymają śledzie z orzechami?

Jak już wspominałam wcześniej, śledzie z tego przepisu to wyjątkowo łatwa w przechowywaniu potrawa, która nie musi natychmiast zostać zjedzona. Szczelnie zamknięte i trzymane w lodówce wytrzymają w niej nawet tydzień czyli możesz zrobić ich więcej, a potem zajadać się nimi przez kolejne dni.

Czy śledzie z orzechami i śliwkami można mrozić?

Śledzi nie powinno się mrozić. Delikatna ryba może pod wpływem ujemnych temperatur rozpaść się podczas rozmrażania. Sam proces może również niekorzystnie wpłynąć na smak potrawy. Śledzie w takiej postaci najlepiej serwować na świeżo po przegryzieniu się smaków w lodówce.

śledzie z orzechami i śliwkami
Śledzie z orzechami i śliwkami

Przepis na śledzie z orzechami i śliwkami

Składniki na śledzie z orzechami i śliwkami

  • 400 g śledzi (matiasy)
  • 100 g orzechów włoskich
  • 12 suszonych śliwek
  • 1 nieduża cebula
  • 4-5 łyżek oleju
  • sok z połowy cytryny
  • sól i pieprz

Jak zrobić śledzie z orzechami i śliwkami

Śledzie pokrój w dużą kostkę o boku około 2 cm.  Cebulę drobno posiekaj i podsmaż ją na niedużej ilości oleju, tak aby mocno się zrumieniła.

Orzechy posiekaj z grubsza i upraż na suchej patelni. Śliwki pokrój w paseczki. Następnie wymieszaj ze sobą wszystkie składniki. Dodaj olej, dopraw solą i pieprzem, a następnie przełóż do słoika lub szczelnie zamykanego pojemnika. Wstaw do lodówki na minimum 2-3 dni.

Tak przygotowane śledzie możesz przechowywać w lodówce około tygodnia.

Zobacz też inne przepisy na Boże Narodzenie

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE