Nalewka truskawkowa

Nalewka truskawkowa

Wykorzystaj w pełni sezon i zadbaj, aby w twojej spiżarni znalazła się nalewka truskawkowa. Podziękujesz sobie za to później.

Nalewka truskawkowa

Przepis: nalewka truskawkowa

Nalewka truskawkowa: składniki

  • 1,5 kg słodkich truskawek
  • 250 ml spirytusu (95%)
  • 550 ml wódki (40%)
  • 500 g cukru
  • sok z 1 cytryny
  • 200 ml wody

Nalewka truskawkowa: jak zrobić

Przygotowywanie nalewki truskawkowej rozpocznij od dokładnego umycia owoców, przebrania oraz usunięcia szypułek. Truskawki przekrój na połówki, a następnie umieść je w dużym słoju. Układaj owoce warstwami, każdą z nich posypując cukrem (wykorzystaj do tego ok. 250g cukru). Tak przygotowany słoik przykryj gazą i odstaw na parapet okna na 24 godziny. Co kilka godzin potrząsaj słoikiem, aby owoce się wymieszały.

Po tym czasie cukier powinien się całkowicie rozpuścić, a owoce puścić sporo soku. Teraz możesz wlać do słoja spirytus oraz wódkę, całość zamieszaj, zakręć i odstaw na 7-8 dni. W tym czasie owoce powinny oddać cały kolor i smak do płynu. Wówczas możesz zlać nalewkę, dokładnie odcedzając truskawki.

Zagotuj wodę z 250 gramami cukru, tak aby powstał lekki i nieco gęsty syrop. Następnie dodaj do niego sok z cytryny i pozostaw do wystygnięcia. Kiedy syrop będzie chłody, stopniowo zacznij dodawać do niego zlaną wcześniej nalewkę, cały czas mieszając płyn.

Jeśli chcesz mieć pewność, że w nalewce nie będzie żadnych zanieczyszczeń, przelej ją raz jeszcze przez kilkukrotnie złożoną gazę lub filtr od kawy.

Teraz możesz już przelać nalewkę do butelek i dokładnie zakręcić. Odstaw je w chłodne i ciemne miejsce, aby nalewka truskawkowa mogła w pełni dojrzeć. Im dłużej postoi, tym lepiej, jednak możesz ją otwierać już po około 3-4 miesiącach.KOMENTARZE