Pasta z makreli

Pasta z makreli

Tradycyjna pasta z makreli to polska klasyka, która wciąż cieszy się ogromną popularnością. To pyszna i pożywna przekąska, która świetnie smakuje na kanapkach czy jako dodatek do sałatek. Przygotowanie jej w domu nie jest trudne i wymaga zaledwie kilku składników.

Oprócz tego, że pasta z makreli jest pyszna i łatwa w przygotowaniu, to jeszcze świetnie sprawdzi się na różnego rodzaju kanapkach. Niezależnie od pory dnia, czy to na śniadanie, czy na kolację, zawsze smakuje wybornie. Można ją podać na kromce chleba, toście lub krakersach. W tej ostatniej wersji sprawdzi się nawet jako przekąska na imprezie.

Tradycyjne pasty do chleba

Pasty kanapkowe to doskonałe rozwiązanie na szybkie i smaczne śniadanie lub przekąskę. Możliwości w kwestii past do kanapek są ogromne, dlatego warto eksperymentować i odkrywać nowe smaki. Jednym z popularnych wyborów jest hummus lub pasty z awokado, które zyskały ostatnio na popularności dzięki swojemu zdrowemu składowi.

Klasyczne pasty, takie jak pasta jajeczna, tuńczykowa czy z kurczakiem również pozostają wciąż ulubionymi wśród wielu osób. Warto także spróbować pasty z warzyw, takiej jak np. pasta z pieczonej papryki czy z cukinii, lub past z serów, np. z koziego sera z dodatkiem suszonych pomidorów. Możliwości są nieograniczone, a każda pasta to nowe doświadczenie smakowe, które warto spróbować.

Pasta z makreli bez majonezu – czym go zastąpić?

Majonez to częsty składnik past kanapkowych, jednakże istnieje wiele alternatyw, które można wykorzystać, aby nadać paście kanapkowej kremowej i gładkiej konsystencji. Jednym ze sposobów jest zastąpienie majonezu jogurtem naturalnym lub greckim, kwaśną śmietaną, majonezem roślinnym lub awokado. Jogurt naturalny lub grecki dodatkowo nadadzą paście kanapkowej lekkości i świeżości, a awokado doda zdrowych tłuszczy. Ciekawym zamiennikiem będzie również śmietankowy serek kanapkowy.

Jak przechowywać pastę z makreli?

Pastę z makreli najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce. Powinna być zużyta w ciągu kilku dni od jej przygotowania, najlepiej w ciągu 3-5 dni. Jeśli zauważysz, że pasta zaczyna zmieniać konsystencję lub zapach, to lepiej jej nie spożywać.

pasta z makreli
pasta z makreli

Przepis: pasta z makreli

Składniki: pasta z makreli

  • 1 mała wędzona makrela (ok. 300 g)
  • 4 jajka
  • 1 czerwona cebula
  • łyżka musztardy sarepskiej
  • 3 łyżki majonezu
  • pół pęczka koperku
  • sól i pieprz do smaku

Jak zrobić: pasta z makreli

Wszystkie składniki przełóż do malaksera i zmiksuj na niezbyt gładką pastę. Najlepszym wyborem będzie miksowanie pulsacyjne, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Całość dopraw solą i pieprzem. 

Pastę podawaj na chlebie z ogórkiem konserwowym i koperkiem. Możesz też przygotować ją z wyprzedzeniem, bo pasta z makreli bardzo dobrze nadaje się do przechowywania w lodówce. Szczelnie zamknięta wytrzyma spokojnie od 3 do 5 dni. Chyba że zdążysz zjeść ją wcześniej.

Zobacz też inne przepisy na pasty kanapkowe

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE