Szybki dżem truskawkowy

Szybki dżem truskawkowy

Tradycyjne dżemy i konfitury mogą nie być najlepszym rozwiązaniem dla niecierpliwych kucharzy. Wiele z nich wymaga wielogodzinnego gotowania, a nawet powtarzania tej czynności przez kilka kolejnych dni. Wszystko po to, aby z owoców wytrącił się naturalny cukier, a przetwory nabrały odpowiedniej konsystencji. Ale czy da się zrobić szybki dżem truskawkowy? Oczywiście!

Mam dziś dla was przepis, który pozwoli zaoszczędzić wam mnóstwo czasu: bez długiego gotowania, mieszania i sprawdzania, czy nic się nie przypaliło. Bardzo prosty i taki który uda się dosłownie każdemu. Co bardzo ważne, dżem truskawkowy z tego przepisu nie odbiega smakiem od tego tradycyjnego. Ma piękny kolor, cudowny aromat oraz intensywny smak.

Szybki dżem truskawkowy: czym zastąpić żelfix?

Przygotowując domowe przetwory, najłatwiej jest sięgnąć po cukier żelujący. Jest niedrogi i można bez trudu dostać go w niemal każdym sklepie. Jeśli jednak wolisz go czymś zastąpić, możesz sięgnąć po naturalną pektynę, która z resztą jest głównym składnikiem popularnych żelfixów. Na 2 kg owoców będziesz potrzebować około 10 g pektyny.

Możesz również dodać do gotującego się dżemu skórkę z cytryny, której uwolnią się pektyny. Warto jednak mieć na uwadze, że wpłynie to nieco na finalny smak dżemu. Pamiętaj również, aby usunąć ją z garnka przed rozpoczęciem przelewania dżemu do słoików.

Jak sprawdzić konsystencję dżemu?

Preferowana konsystencja dżemu to sprawa indywidualna. Robiąc szybki dżem truskawkowy możesz równie szybko sprawdzić jak gęsty będzie o wystygnięciu. W tym celu wyłóż łyżeczkę dżemy na niewielki talerzyk i wstaw go na kilka minut do zamrażalnika. Błyskawicznie się ochłodzi, a ty będziesz wiedzieć, jaką konsystencję finalnie osiągną przetwory. Jeśli ci odpowiada, możesz przełożyć je do słoiczków. W przeciwnym razie gotuj dżem jeszcze kilka lub kilkanaście minut.

Jak pasteryzować dżem truskawkowy?

Ten prosty i szybki dżem truskawkowy nie wymaga dodatkowego pasteryzowania, jeśli przekładasz go gorącego do słoików. W takim przypadku słoiki powinny „chwycić” w trakcie studzenia. Ja jednak wyznaję zasadę, że przezorny zawsze zabezpieczony, dlatego staram się je zawsze dodatkowo zapasteryzować.

Najbardziej tradycyjną metodą jest wstawienie słoiczków do garnka wyłożonego ściereczką i zalanie ich wodą, tak aby sięgała mniej więcej do 2/3 wysokości. Tak przygotowane słoiki należy gotować ok. 20 minut, chociaż czas zależy od ich wielkości. Przetwory możesz również pasteryzować w piekarniku – co jest świetnym sposobem, gdy przygotowujesz większą ilość dżemów.

szybki dżem truskawkowy
Szybki dżem truskawkowy

Przepis na szybki dżem truskawkowy

Składniki na szybki dżem truskawkowy

na ok. 8 słoiczków 300 ml

  • 2 kg truskawek
  • 700 g cukru
  • 2 żelfixy 3:1

Jak zrobić szybki dżem truskawkowy

Aby przygotować ten wyjątkowo prosty dżem truskawkowy, zacznij od przygotowania owoców. W pierwszej kolejności umyj truskawki i usuń z nich szypułki. Większe owoce możesz przekroić na cząstki. Jeśli wolisz, aby w dżemie nie było dużych kawałków owoców, pokrój wszystkie na średniej grubości plasterki.

Przesyp truskawki do dużego garnka, zasyp je cukrem, a następnie dokładnie wymieszaj. Zacznij gotować całość na średnim ogniu. Gdy masa owocowa zacznie się gotować, dodaj do niej żelfixy i dokładnie wymieszaj. Gotuj jeszcze przez około 4 do 5 minut.

Gorący dżem przełóż do słoiczków, a następnie odstaw do wystudzenia odwrócone do góry dnem.

Zobacz też inne przepisy na truskawki

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE