Wieniec drożdżowy z pesto

Wieniec drożdżowy z pesto

Wieniec drożdżowy z pesto to efektowna i wyjątkowo smaczna przekąska która wręcz idealnie sprawdza się na imprezach i rodzinnych spotkaniach.

Na pierwszy rzut oka wygląda, jakbyście spędzili długie godziny misternie układając i zaplatając poszczególne warstwy. Tymczasem zrobienie go jest tak łatwe, ze poradzi sobie z nim nawet dziecko. Z resztą nie musi być idealny. Najważniejsze, że za każdym razem wychodzi przepyszny.

Jakie drożdże najlepiej nadają się na ciasto?

W przypadku tego przepisu wykorzystałam świeże drożdże ponieważ najłatwiej mi się z nimi pracuje, a dodatkowo pieczenie z nimi ma coś w rodzaju terapeutycznego działania.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wieniec z pesto zrobić przy użyciu drożdży instant, które w można dostać w niemal każdym sklepie spożywczym w malutkich saszetkach. Stosując ten zamiennik należy koniecznie zachować odpowiednie proporcje, ponieważ nie można ich zastępować 1:1

Pamiętaj, że 7 g drożdży suszonych odpowiada 25g świeżych drożdży. Tak wiec w przypadku tego przepisu, używając drożdży instant użyj jednej saszetki.

Czym zastąpić pesto robiąc wieniec drożdżowy?

Klasyczne pesto bazyliowe nie jest jedyną wersją nadzienia, jaką możesz wybrać. Idealnie sprawdzi się też pesto rosso czyli pesto z suszonych pomidorów. Możesz też wybrać pastę z innych ziół, które akurat znajdują się w twojej kuchni – w ten sposób możesz wykorzystać zieleninę, zanim zwiędnie i przestanie nadawać się do użycia.

Ciekawym pomysłem na nadzienie będzie również pasta ze słonecznika lub pesto z czosnku niedźwiedziego.

Jak podać wieniec drożdżowy z pesto?

Tak przygotowany wieniec drożdżowy z pesto nie potrzebuje wielu dodatków, ani specjalnej aranżacji. Wystarczy położyć go na dużej desce na środku stołu, pozwalając gościom odrywać sobie niewielkie kawałki. Warto dorzucić do niego jeszcze porcję świeżych ziół i jeden lub dwa sosy i masz gotową ucztę. W tym wypadku doskonałym wyborem będzie prosty sos pomidorowy lub sos czosnkowy. Nic więcej nie trzeba.

Jak długo wieniec drożdżowy z pesto zachowa świeżość?

Tego typu wypieki najlepiej smakują tuż po wyciągnięciu z piekarnika, kiedy są jeszcze lekko cieple. Na szczęście dzięki oliwie w pesto dosyć długo zachowują świeżość, dlatego nawet po paru dniach wciąż smakują wyśmienicie.

Najlepiej będzie przechowywać je w szczelnie zamkniętym pojemniku lub w chlebaku, owinięte w lniana ściereczkę lub papier do pieczenia. Doskonale smakuje na zimno, chociaż moim zdaniem najlepsza opcją będzie podgrzanie go przez kilka chwil w piekarniku lub mikrofalówce.

Wieniec drożdżowy z pesto
Wieniec drożdżowy z pesto

Przepis na wieniec drożdżowy z pesto

Składniki na wieniec drożdżowy z pesto

  • 250 g mąki pszennej + nieco więcej do oprószenia
  • 25 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka soli
  • 2 łyżeczki suszonego rozmarynu
  • 130 ml mleka
  • 1 jajko
  • 50 g masła

Dodatkowo:

  • 200 g pesto bazyliowego
  • 150 g sera z feta
  • 4 łyżki mielonych migdałów lub innych orzechów

Jak zrobić wieniec drożdżowy z pesto

W rondelku podgrzej mleko i rozpuść w nim masło, a następnie odstaw do przestygnięcia – mleko powinno być ciepłe, ale nie gorące.

W dużej misce wymieszaj przesianą mąkę, sól i rozmaryn. Rozkrusz drożdże oraz dodaj jajko, a następnie zacznij wlewać cienką strużką mleko z masłem. Wyrabiaj ciasto hakiem w mikserze przez około 5-10 minut. Po tym czasie ciasto powinno być gładkie i elastyczne. Uformuj kulkę, przełóż do dużej miski, przykryj wilgotną ściereczką lub folią spożywczą, a następnie pozostaw do wyrośnięcia przez minimum półtorej godziny. W tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość.

Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę wysypaną mąką. Zagnieć je kilka razy, a następnie rozwałkuj na prostokąt o wymiarach ok. 35×25 cm. Ciasto powinno mieć ok. 0,5 cm grubości.

Na płacie ciasta rozsmaruj pesto, zostawiając ok. 1 cm wolnego brzegu z każdej strony. Całość obsyp mielonymi orzechami oraz pokruszoną fetą.

Zwiń wzdłuż dłuższego boku ciasną roladę. Przełóż na arkusz papieru do pieczenia, a następnie przy pomocy ostrego noża przetnij rulon wzdłuż, zostawiając na końcu kilka centymetrów złączonego ciasta – powinno utworzyć kształt litery V, a wewnętrzne warstwy powinny być ładnie wyeksponowane. Zacznij zaplatać naprzemiennie końce, formując kółko. Połącz początek i koniec, aby powstał zgrabny wieniec.

Przełóż papier do pieczenia na blaszkę, a następnie piecz w temperaturze 220 stopni przez 25 minut. Podawaj po przestudzeniu.

Zobacz też inne przepisy na pieczywo

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE