Bogracz

Bogracz

Bogracz czyli pyszny, aromatyczny gulasz z kociołka.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, gdzie w Europie zjemy najlepsze gulasze? Węgrzy opanowali sztukę przygotowywania tych potraw do perfekcji. To właśnie stamtąd wywodzą się najsmaczniejsze z nich, a jednym z najsmaczniejszych jest bogracz czyli węgierska zupa gulaszowa, która smakiem i aromatem zachwyci nawet najbardziej wymagających smakoszy.

Czym jest bogracz?

Sama nazwa bogracz oznacza nie tyle konkretną potrawę co raczej sposób jej przygotowania. Danie to zgodnie z tradycją powinno się przygotowywać w żeliwnym kociołku rozstawianym nad ogniskiem. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób bogracz jest to sztandarowe danie biwakowe, tak jak nasze swojskie pieczonki.

Przepis, który prezentuję wam poniżej, jest tylko jedną z wersji tej potrawy, gdyż tak naprawdę sposób jej przygotowywania zależy od regionu, pory roku, rodzinnych tradycji lub po prostu tego co akurat znajduje się pod ręką. Zawsze w tym daniu pojawi się mięso, które dzięki gotowaniu zacznie wręcz rozpływać się w ustach. Dodatkowo warto użyć solidną porcję warzyw oraz całkiem sporą ilość wędzonej papryki, dzięki której bogracz nabiera głębokiego aromatu.

W czym gotować bogracz?

Oczywiście, jeśli chcesz być autentyczny, najlepszym naczyniem do przygotowania bograczu będzie oczywiście żeliwny kociołek, który można zawiesić nad ogniskiem lub rozstawić na żeliwnych nóżkach.

A co jeśli nie dysponujesz kociołkiem lub po prostu nie masz ochoty rozpalać ogniska? Nic straconego! Aby zrobić bogracz, możesz użyć po prostu dużego garnka lub szybkowaru. Dobrze, jeśli garnek będzie mieć grube dno, dzięki czemu nic nie powinno do niego przywierać, a temperatura będzie się równomiernie rozkładać w całym naczyniu.

Dobrym pomysłem będzie również zrobienie gulaszu w piekarniku – wstawiając garnek do pieca nagrzanego do temperatury około 90-100 stopni. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku garnek musi nadawać się do wkładania do piekarnika i nie może mieć jakichkolwiek plastikowych elementów.

Jak długo powinien gotować się węgierski gulasz?

Czas gotowania tej potrawy zależy w dużej mierze od tego jaki rodzaj mięsa wybierzesz. To właśnie ono powinno być wyznacznikiem tego, czy bogracz jest już gotowy. Jeśli będzie miękkie i zacznie rozpadać się pod naciskiem, to znak że możesz już zacząć serwowanie.

W przypadku gulaszy wyznaję zasadę im dłużej tym lepiej. Zwykle wstawiam je rano, tak aby na niewielkim ogniu bulgotały sobie aż do pory obiadowej. To pozwoli smakom lepiej się połączyć, a mięsu odpowiednio zmięknąć. Niestety, gulasz przygotowywany w pośpiechu nie będzie tak dobry.

Jakie mięso najlepiej nadaje się na bogracz?

Najlepszym wyborem będzie wołowina, chociaż gulasz uda się również z wieprzowiną. Dobrym pomysłem będzie wymieszanie ze sobą kilku rodzajów mięsa, dzięki czemu można uzyskać naprawdę ciekawe efekty smakowe. Raczej nie warto wybierać najchudszych rodzajów mięsa, takich jak polędwica lub schab. Aby zrobić dobry bogracz, postaw na kawałki mięsa, które są lekko poprzerastane tłuszczem. W trakcie smażenia i pieczenia tłuszcz się wytopi i wzbogaci smak dania.

Czy bogracz można mrozić?

Jak większość dań, także bogracz nadaje się do zamrożenia. W tym wypadku dobrym pomysłem będzie zamrożenie go na etapie przed dodaniem ziemniaków i papryki. Poporcjuj danie, przełóż do pojemniczków lub woreczków, a następnie włóż do zamrażalnika. Kiedy będziesz mieć ochotę na gulasz, przerzuć ich zawartość do garnka, dodaj warzywa gotuj przez około pół godziny i gotowe.

Przepis na bogracz

Składniki na bogracz

  • 800 g wołowego mięsa gulaszowego – kawałki o boku ok. 3cm
  • 150 g boczku
  • 4 duże ząbki czosnku
  • 2 duże papryki
  • 1 puszka pomidorów
  • 100 g przecieru pomidorowego
  • 400 g ziemniaków
  • 1 łyżeczka ostrej papryki
  • 2 łyżeczki słodkiej papryki
  • 4 łyżeczki papryki wędzonej
  • 1 łyżka miodu
  • duża szczypta soli
  • olej do smażenia

Jak zrobić bogracz

W dużym garnku podsmaż boczek pokrojony w cienkie paseczki. Poczekaj aż się ładnie zrumieni i wytopi się z niego większość tłuszczu. Następnie dodaj do niego pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Smaż do momentu aż cebula się zeszkli i zrumieni. Wówczas dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Po około 30 sekundach wyjmij wszystko z garnka i przełóż do miseczki.

Do garnka dolej nieco oleju, a następnie zacznij partiami obsmażać mięso, aby się lekko zrumieniło. Na resztkę tłuszczu wsyp wszystkie rodzaje papryki, poczekaj aby podsmażyły się przez około 20 sekund, a następnie dodaj do niej podsmażoną cebulę z boczkiem, mięso, przecier pomidorowy i pomidory w puszce.

Całość dopełnij niedużą ilością wody, tak aby płyn przykrył mięso. Dopraw solą i pieprzem, a następnie gotuj na bardzo małym ogniu przez 2,5 godziny. W razie potrzeby możesz dodawać więcej wody w trakcie gotowania, aby gulasz się nie przypalił.

Po tym czasie dodaj do gulaszu ziemniaki pokrojone w kostkę o boku 3 cm.  Dokładnie wymieszaj i gotuj przez około 15-20 minut aż ziemniaki całkowicie zmiękną. Po tym czasie dodaj do garnka pokrojoną w dużą kostkę paprykę. Gotuj jeszcze 5 minut i natychmiast podawaj.

Zobacz też inne przepisy na obiady

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE