Barszcz wigilijny

Barszcz wigilijny

Wiele osób stresuje się robiąc barszcz wigilijny. W końcu to gwiazda świątecznej kolacji i niektórzy członkowie rodziny wyczekują go przez cały rok. Jednak tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Wbrew pozorom zrobienie go jest bardzo proste i z dobrym przepisem uda się każdemu. A tak się właśnie składa, że mam dla was niezawodny przepis na barszcz wigilijny, który wychodzi za każdym razem.

Kiedy gotować barszcz wigilijny?

Świąteczny barszcz to jedno z tych dań, których nie musisz gotować z dużym wyprzedzeniem. Za jego przygotowanie możesz zabrać się już w wigilię ewentualnie dzień wcześniej. Pamiętaj jednak, aby zarezerwować sobie na to kilka godzin, tak abyś zdążył ugotować esencjonalny bulion jeszcze przed kolacją wigilijną. Zwykle wstawiam go rano, aby spokojnie sobie pykał na niewielkim ogniu, a później ewentualnie podgrzewam go zanim siądziemy do stołu.

Oczywiście, ze znacznie większym wyprzedzeniem warto przygotować zakwas na barszcz czerwony. Ten powinien fermentować przynajmniej 10 do 14 dni.

Czym zakwasić barszcz wigilijny?

W tym wypadku najlepszym wyborem będzie sięgnięcie po przygotowany wcześniej zakwas, bo to on sprawia, że barszcz zyskuje głęboki smak i przyjemną kwaskowatość.

Do zupy możesz dodać także buraki z zakwasu, które również podkreślą jego smak. Jeżeli akurat nie masz ich pod ręką, możesz sięgnąć po odrobinę octu lub soku z cytryny, jednak w tym wypadku lepiej uważać, bo składniki te mogą mocno wpłynąć na to jak smakuje twój barszcz wigilijny.

Z czym podać barszcz wigilijny?

Jeśli chodzi o dodatku do barszczu, w moim domu odpowiedź jest zawsze jedna i są to klasyczne uszka z grzybami. Możesz również przygotować uszka wigilijne z kapustą i grzybami lub uszka z pieczarkami.

Świetnym dodatkiem będą również pierogi, paszteciki lub wigilijne krokiety. Ich nadzienie zależy od ciebie, jednak ja najczęściej stawiam na grzyby lub ich połączenie z kiszoną kapustą. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby podać wigilijny barszcz solo. Smak z pewnością zachwyci wszystkich.

Co zrobić, żeby barszcz nie stracił koloru?

Barszcz wigilijny powinien mieć głęboki, czerwony, a wręcz rubinowy kolor. Aby go nie stracił, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Barszcz często traci kolor ponieważ jest podgrzewany w nieodpowiedni sposób. Pamiętać, aby raz ugotowanego barszczu nie doprowadzać ponownie do wrzenia, bo stanie się bury. Lepiej po prostu podgrzewać go na niewielkim ogniu, ale nigdy nie gotować.

Dodatkowo, pamiętaj że zakwas do barszczu należy dodawać niemal na samym końcu już po zdjęciu go ognia. To ten momentu od którego zupa już nie powinna być doprowadzana do wrzenia.

Innym sposobem na utrwalenie koloru barszczu jest dodanie do niego 2-3 łyżek octu jabłkowego lub wody z ogórków kiszonych zanim jeszcze buraki w zupie całkiem się ugotują. Jednak po ten sposób sięgam najrzadziej.

Ile może stać barszcz wigilijny?

Barszcz czerwony wytrzyma w lodówce całkiem długo. Jeśli zrobisz go w wigilię, spokojnie możecie zajadać się nim przez całe święta, a nawet kilka kolejnych dni. Ważnym jest, aby barszcz był przechowywany w lodówce i to pod przykryciem, tak aby nie przesiąknął zapachem innych potraw.

Czy barszcz wigilijny można mrozić?

Jeżeli nie chcesz, aby barszcz wigilijny się zmarnował, możesz go zamrozić. W ten sposób będziesz mieć gotowy obiad, który od razu przywodzi na myśl świąteczne chwile. Pamiętaj jednak, aby nie mrozić go w słoikach, butelkach lub innych szklanych pojemnikach, ponieważ te mogą pęknąć w czasie mrożenia. Znacznie lepiej sprawdzą się woreczki do mrożenia, dzięki którym odpowiednio poporcjujesz zupę.

barszcz wigilijny
Barszcz wigilijny

Przepis na barszcz wigilijny

Składniki na barszcz wigilijny

  • 1,5 l zakwasu na barszcz czerwony – przepis
  • ok. 3,5 l wody
  • 3 kg buraków
  • 20 g suszonych grzybów
  • 3 pietruszki
  • 4 marchewki
  • 1 mały seler
  • duża cebula
  • 2 łyżki masła
  • 3 ząbki czosnku
  • biała część 1 pora
  • 2 liście laurowe
  • 3 ziarenka ziela angielskiego
  • 4 goździki
  • pół łyżeczki majeranku
  • sok z połówki cytryny
  • sól i pieprz

Jak zrobić barszcz wigilijny?

Przygotowanie barszczu rozpocznij od namoczenia grzybów. Zalej je około 200 ml wody i odstaw na minimum godzinę. Jeśli masz więcej czasu, możesz pozostawić je w wodzie na całą noc. Namoczone grzyby obgotuj przez około 20 minut, a następnie odstaw je do przestygnięcia, zachowując wodę, w której się gotowały.

Buraki, selera, pietruszkę i marchew obierz ze skórki, a następnie zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Przełóż je do dużego garnka.

Cebulę i pora posiekaj, a następnie zezłoć je na rozpuszczonym maśle. Gdy się lekko zrumienią, dodaj je razem z tłuszczem do pozostałych warzyw na barszcz wigilijny. Do garnka dodaj także czosnek, listki laurowe, ziele angielskie i goździki. Całość zalej wodą, tak aby wszystkie składniki były przykryte.

Doprowadź zupę do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem przez około 40 minut. Zupa powinna tylko lekko „pykać”. Po tym czasie odcedź barszcz, zachowując jedynie płyn (z warzyw możesz zrobić np. kotleciki warzywne)

Do czystej zupy wlej zakwas oraz wodę z grzybów. Dopraw solą, sokiem z cytryny, pieprzem oraz majerankiem (możesz dodać również przeciśnięty przez praskę, ząbek czosnku). Grzyby pokrój w paski i również dodaj je do barszczu.

Podgrzej zupę, ale uważaj, aby nie doprowadzić do wrzenia. Barszcz wigilijny możesz podawać natychmiast. Najlepiej smakuje z tradycyjnymi uszkami lub pierogami.

Zobacz też inne przepisy na Boże Narodzenie

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE