Pieczona brukselka

Pieczona brukselka

Prosta i pyszna pieczona brukselka. Świetny dodatek do obiadu lub samodzielna przekąska.

Myślisz, że nie lubisz brukselki? Zastanów się jeszcze raz. Pieczona brukselka pozwoli ci całkowicie zmienić zdanie na temat tego warzywa. Niech rozgotowana i brejowata kapustka z bufetu odejdzie w niepamięć, a w jej miejscu pojawi się ta wersja, która aż chce się jeść codziennie.

Ta przekąska łączy w sobie delikatnie dymny oraz kwaskowaty smak, dzięki którym warzywo zyskuje wyrazistość i ciekawy charakter. Dodatkowo, dzięki pieczeniu, brukselka staje się lekko słodkawa, traci goryczkę i część bardzo charakterystycznego smaku. Jeśli jeszcze do tej pory nie próbowaliście tego sposobu na brukselkę, koniecznie postarajcie się jak najszybciej nadrobić zaległości.

Jak ugotować brukselkę?

Korzystając z poniższego przepisu, nie musisz wcześniej obgotowywać brukselki. Całą robotę zrobi za ciebie piekarnik. Jeśli jednak będziesz ją gotować do innego dania, pamiętaj aby pilnować czasu jaki warzywo spędza w garnku, ponieważ rozgotowana brukselka traci kolor i staje nieprzyjemna.

Jeśli używasz świeżej brukselki, wystarczy gotować ją przez około 5 minut, z kolei mrożona może być gotowana przez 7-8 minut. Aby przyspieszyć gotowanie, natnij główki na krzyż. Pamiętaj również, że czas gotowania zależy od wielkości brukselki, jeśli są wyjątkowo małe, można go skrócić.

Jak gotować brukselkę żeby nie była gorzka?

Bardzo ważnym jest, aby brukselkę zbierać po pierwszych przymrozkach, bo właśnie wtedy traci swoją goryczkę. Jeśli jednak temperatury są dodatnie lub po prostu nie masz pewności, kiedy warzywo zostało zebrane, możesz przemrozić ją w zamrażarce.

Dodatkowo, jeśli gotujesz brukselkę, możesz dodać do wody nie tylko sól, ale też odrobinę cukru. To również złagodzi smak warzywa.

Co można zrobić z brukselki?

Bardzo lubię to warzywo ze względu na jego wszechstronność. Pieczona brukselka to tylko jedna z możliwości. Możesz również podać ją z podsmażaną bułką tartą, podobnie jak szparagi po polsku. Klasyką gatunku jest też zupa z brukselki. Dla złaknionych ciekawszych dań z pewnością ciekawym rozwiązaniem będzie surówka alla coleslaw lub placuszki przypominające nieco placki ziemniaczane.

Czy pieczona brukselka może być mrożona?

Jeśli przygotujesz więcej brukselki, pamiętaj że możesz ją zamrozić. Zarówno tylko upieczoną, jak i tę która została już wymieszana z wszystkimi dodatkami. Tak na dobrą sprawę, możesz przygotować jednorazowo większą ilość brukselki, a następnie poporcjować ją i wrzucić do zamrażarki, aby czekała spokojnie na swoją kolej. Zaoszczędzi ci to sporo czasu w bardziej zabiegane dni.

pieczona brukselka
Pieczona brukselka

Przepis: pieczona brukselka

Składniki: pieczona brukselka

  • 300 g brukselki
  • 100 g wędzonego boczku
  • 3-4 czubate łyżeczki ziarnistej musztardy francuskiej
  • łyżka oliwy z oliwek
  • sól, pieprz
  • 2 łyżeczki soku z cytryny

Jak zrobić: pieczona brukselka

Gotowanie rozpocznij od przygotowania brukselki. Umyj ją, obierz zewnętrzne, brzydkie listki i odkrój zdrewniałe końcówki. Większe główki przekrój na pół. Mniejsze możesz pozostawić w całości. Przesyp brukselkę na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Skrop delikatnie oliwą z oliwek, a następnie oprósz solą i pieprzem. Wstaw do nagrzanego piekarnika.

Czas pieczenia w dużej mierze zależy od wielkości brukselki. Piecz do momentu aż będzie miękka i ładnie zrumieniona. Powinno wystarczyć około 15 minut w temperaturze 180 stopni.

W międzyczasie pokrój boczek w drobną kostkę. Następnie przełóż go na zimną patelnię i zacznij podgrzewać. Smaż do momentu aż z boczku wytopi się tłuszcz i stanie się chrupiący i zrumieniony. Po tym czasie dodaj do niego 2-3 łyżki wody, upieczoną brukselkę oraz musztardę. Całość zdejmij z ognia, dopraw solą, pieprzem i sokiem z cytryny, a następnie dokładnie wymieszaj.

Pieczona brukselka może być podawana zarówno na ciepło jak i na zimno, jednak moim zdaniem w wersji na ciepło jest zdecydowanie smaczniejsza.

Zobacz też inne przepisy na dodatki do obiadu

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE