Szybki piernik

Szybki piernik

Tradycyjny, staropolski piernik musi dojrzewać wiele tygodni, aby zmięknąć i nabrać głębokiego smaku. Ale co zrobić, jeśli nie masz tyle czasu? Przygotuj ten szybki piernik, który nie musi leżakować, a jego przygotowanie zajmie ci dosłownie kilkanaście minut. Wystarczy, że przygotujesz wszystkie składniki, potem wymieszasz je i włożysz do piekarnika. Prościej i szybciej już się nie da.

Jak zrobić domową przyprawę do piernika?

W sklepie bez trudu kupisz przyprawę do piernika, jednak dosyć trudno znaleźć tę, która nie ma w sobie ogromnej porcji cukru, mąki lub kakao. Oczywiście te produkty wchodzą w skład ciasta, jednak w przypadku przyprawy są raczej wypełniaczami, które obniżają koszt producenta. Dobra przyprawa do piernika powinna składać się wyłącznie z przypraw korzennych.

Jeśli więc chcesz mieć pewność, że twój piernik będzie naprawdę aromatyczny, zrób domową mieszankę przypraw. To naprawdę proste. Wystarczy, że zmieszasz ze sobą takie przyprawy jak cynamon, gałka muszkatołowa, goździki i inne. Dokładną listę składników i proporcje znajdziesz w tym przepisie.

W jakiej temperaturze piec piernik?

Ten szybki piernik nie wymaga specjalnego traktowania, ani żadnych piekarskich sztuczek. Możesz go piec w temperaturze 180 stopni z termoobiegiem.

Ciasto piecz do tzw. suchego patyczka czyli do momentu, kiedy wbita w piernik wykałaczka będzie wychodzić czysta.

Czym przełożyć szybki piernik?

Ten bardzo prosty piernik już sam w sobie jest bardzo smaczny, ale będzie jeszcze lepszy, jeżeli go przełożysz go czym pysznym. W tym wypadku jednym z najpopularniejszych wyborów są domowe powidła świetnie sprawdzi się również czekośliwka.

Bardzo dobrze sprawdzą się również innego rodzaju dżemy. Moją ulubioną alternatywą dla powideł jest dżem morelowy, ale możesz sięgnąć po słoiczek tego, który akurat masz w spiżarni. Ten prosty i szybki piernik możesz również przełożyć polewą czekoladową lub marcepanem. W tym ostatnim przypadku wyjdzie ci ekspresowy piernik żydowski.

Co zrobić, aby piernik był wilgotny?

Aby piernik nie był suchy, nie możesz piec go zbyt długo. Przepieczone ciasto będzie się łatwo kruszyć i stanie się nieapetyczne. Jak tego uniknąć? Pilnuj czasu pieczenia i wyjmij ciasto z pieca zaraz po tym jak będzie gotowe. Dodatkowo, możesz dodać do ciasta starte na tarce o drobnych oczkach jabłko, które sprawi, że będzie bardziej wilgotne.

Oczywiście nie zapominaj o przełożeniu piernika. Dzięki temu będzie on nie tylko smaczniejszy, ale również wchłonie nieco wilgoci. Możesz również nasączyć ciasto niedużą ilością herbaty lub kawy.

Jak ozdobić szybki piernik?

W przypadku dekoracji możecie całkowicie dać się ponieść fantazji, chociaż osobiście wychodzę z założenia, że prosty i szybki piernik wymaga równie prostych ozdób. Ponieważ ma on wyjątkowo bogaty smak, trzeba będzie wybrać dodatki, które w żaden sposób go nie stłamszą.

Możesz postawić na prostą posypkę z cukru pudru lub polewę czekoladową. Aby ciasto prezentowało się jeszcze lepiej, sięgnij po lukrowane perełki, gwiazdki lub innego rodzaju posypki. Dzięki nim, piernik będzie wyglądał, jakby zajął się nim doświadczony cukiernik.

Jak przechowywać piernik?

Ciasto z tego przepisu może stać całkiem długo, warto jednak zabezpieczyć go przed obsychaniem. Owiń go folią spożywczą lub aluminiową. Dobrym pomysłem będzie też przełożenie ciasta do szczelnie zamykanego pojemnika lub patery z przykryciem.

szybki piernik
Szybki piernik

Przepis na szybki piernik

Składniki na szybki piernik

  • 300 g mąki
  • 200 g cukru
  • 4 jajka
  • 350 ml mleka
  • 3 łyżki miodu
  • 150 g masła
  • 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 3 łyżki przyprawy do piernika
  • płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 3 łyżki kakao

Do przełożenia:

  • słoiczek powideł śliwkowych (ok. 300 ml)

Polewa czekoladowa:

  • 150 g gorzkiej czekolady
  • 80 g masła
  • 2 łyżeczki cukru pudru
Przepis na przyprawę do piernika

Jak zrobić szybki piernik

W niedużym garnku wymieszaj mleko, miód, kakao oraz przyprawę do piernika. Podgrzewaj na niewielkim ogniu, tak aby wszystkie składniki dobrze się ze sobą połączyły i utworzyły jednolitą masę.

Poczekaj aż miód przestygnie, a następnie dodaj do niego jajka i miękkie masło. Całość ponownie, dokładnie wymieszaj mikserem na niskich obrotach.

W misie miksera wymieszaj ze sobą sypkie składniki: przesianą przez sitko mąkę, sodę, proszek do pieczenia oraz cukier. Dobrze wymieszaj, a następnie cienką stróżką zacznij wlewać masę jajeczną. Cały czas miksuj masę na niskich obrotach. Mieszaj do momentu połączenia wszystkich składników i powstania gęstej i jednolitej masy.

Formę o wymiarach 25×35 cm wyłóż papierem do pieczenia. Przelej do niej ciasto, wyrównaj i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni. Piecz przez 30 minut (do suchego patyczka).

Upieczony i wystudzony piernik przetnij na dwa blaty. Przełóż je powidłami i złóż ponownie.

W garnuszku roztop czekoladę z masłem i cukrem pudrem. Polewę dokładnie wymieszaj, a następnie wylej ją na wierzch piernika. Ciasto możesz udekorować również słodkimi posypkami. Kiedy polewa zastygnie, szybki piernik nadaje się do podawania

Zobacz też inne przepisy na ciasta na Boże Narodzenie

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE