Kapuśniaczki

Kapuśniaczki

Niewiele składników i doskonały efekt – takie właśnie są kapuśniaczki z tego przepisu. To doskonała przekąska na Boże Narodzenie i różnego rodzaju imprezy. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do tradycyjnego barszczu czerwonego, jako alternatywa dla pierogów, uszek lub krokietów. A co jest najlepsze? Naprawdę łatwo je zrobić i wszyscy goście za nimi przepadają.

Jak zrobić kapuśniaczki w szybszej wersji?

Aby zrobić kapuśniaczki zdecydowanie szybciej, wystarczy, że zamiast wyrabiać własne ciasto, użyjesz gotowego ciasta francuskiego. Staraj się wybrać te najlepszej jakości, czyli takie, w którym znajdziesz przede wszystkim masło a nie utwardzany olej palmowy. Pamiętaj również, aby farsz nakładany na ciasto był w temperaturze pokojowej.

Z czym podać kapuśniaczki?

Kapuśniaczki są idealnym dodatkiem do barszczu czerwonego. Razem z nadmiarowym barszczem, który został ci chociażby po kolacji wigilijnej, może służyć jako bardzo smaczna, świąteczna przekąska. Kapuśniaczki możesz podać również z zupą grzybową lub zjeść je same. Jeżeli są odpowiednio wilgotne, będą smakować wyśmienicie.

Jak zawijać kapuśniaczki?

Kapuśniaczki można zawijać różnymi metodami. Możesz użyć sposobu, który opisałam został niżej, ale dobrym sposobem będzie rozwałkowanie ciasta, rozłożenie na nim farszu, a następnie zwinięcie jak roladę i pokrojenie na plastry.

Farsz do kapuśniaczków – jak urozmaicić smak?

Kapuśniaczki to przede wszystkim przekąska z kapustą, ale nie znaczy to, że musisz się do wspomnianej kapusty ograniczać. Farsz do nich można mocno urozmaicać. Do kapusty można dodać m.in. grzyby, mięso mielone lub suszone owoce (morele, śliwki), które swoją słodyczą przełamią kwaśny smak kapusty. Możesz również eksperymentować z różnymi przyprawami, które podkręcą ostrość potrawy. Jeżeli nie boisz się zdecydowanych smaków, nie bój się urozmaicać składu tej przekąski.

Czy kapuśniaczki można mrozić?

Tak. Jak najbardziej! Kapuśniaczki najlepiej mrozić w podobny sposób, jak pierogi. Najpierw przez dwie, trzy godziny mrozisz je na tacce, aby te nie posklejały się ze sobą. Gdy ciasto będzie wstępnie zmrożone (zorientujesz się po dotyku), możesz przerzucić je do wspólnego worka lub opakowania. W ten sposób kapuśniaczki wytrzymają zdecydowanie dłużej niż w lodówce lub w temperaturze pokojowej. Zamrożone kapuśniaczki bez problemu odgrzejesz w piekarniku lub mikrofalówce.

kapuśniaczki
Kapuśniaczki

Przepis na kapuśniaczki

Składniki na kapuśniaczki

Ciasto:

  • 30 g drożdży (świeżych)
  • 250 g masła
  • 500 g mąki pszennej
  • 3 żółtka
  • pół łyżeczki soli
  • 2 łyżki śmietany 18%

Farsz:

  • 400 g kapusty kiszonej
  • 1 duża cebula
  • ok. 80 g suszonych grzybów leśnych (np. prawdziwków)
  • świeżo mielony pieprz
  • sól do smaku
  • olej do smażenia

Dodatkowo:

  • 1 jajko
  • 3 łyżki mleka

Jak zrobić kapuśniaczki

Rozpocznij od przygotowania farszu. Grzyby namocz w 300-400 ml wody, a następnie obgotuj je przez koło 30 minut. Odcedź i posiekaj grzyby niezbyt drobno, a płyn w którym się gotowały, zachowaj na później.

Na dużej patelni zrumień posiekaną drobno cebulę. Dodaj do niego pokrojoną z grubsza kapustę i smaż wszystko przez około 10-15 minut. Zalej kapustę wodą w której gotowały się grzyby oraz dodaj do niej pokrojone grzyby. Gotuj do momentu aż cały płyn odparuje. Dopraw całość solą i pieprzem i odstaw do przestygnięcia.

W międzyczasie przygotuj ciasto na kapuśniaczki. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się malakser lub robot kuchenny, posiadający tryb pulsacyjny. Wszystkie składniki potrzebne do przygotowania ciasta przełóż do malaksera, a następnie zmiksuj je szybko w trybie pulsacyjnym, tak aby wszystkie składniki dobrze się połączyły. Jeśli twoje urządzenie jest zbyt małe, podziel je na dwie części.

Zmiksowane składniki przełóż na stolnicę i szybko zagnieć je w kulę. Owiń ciasto folią spożywczą i odstaw do lodówki na pół godziny. Schłodzone ciasto podziel na 3 części. Każdą z nich rozwałkuj na długi pasek o szerokości około 5 cm. Na środku każdego z pasków rozłóż farsz, uważając aby nie było go zbyt dużo.

Następnie sklej dłuższe brzegi każdego z pasków, tak aby powstał rulon. Pokrój go na kawałki o długości około 4-5 centymetrów. Rozłóż paszteciki na dużej blaszce do pieczenia, tak aby się nie dotykały. Kapuśniaczki posmaruj cienko jajkiem rozkłóconym z mlekiem. Piecz je w temperaturze 180 stopni przez około 20 minut, aby ciasto ładnie się zrumieniło. Możesz podawać je zarówno na ciepło jak i na zimno. Będą świetną przekąską lub dodatkiem do barszczu czerwonego.

Zobacz też inne przepisy na Boże Narodzenie

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE