Ogórki małosolne

Ogórki małosolne

Jeśli lubisz ogórki małosolne, koniecznie rozpocznij ich produkcję w domu. Nie pożałujesz.

Pamiętam, że bardzo długo nie mogłam przekonać się do samodzielnego robienia ogórków małosolnych. Zawsze miałam gdzieś z tyłu głowy, że nie dorównają tym, robionym każdego roku przez moją mamę. Poza tym zawsze wydawało mi się, że wszystkie przetwory (w tym także ogórki małosolne) to jakiś wyższy stopień kulinarnej alchemii.

Nie zmieniało to faktu, że kiedy już wyprowadziłam się z domu, potrzebowałam wyraźnego sygnału, że to już zaczęło się lato. Dla mnie zawsze takim znakiem były ogórki, które powolutku kisiły się na balkonie. Właśnie z tego powodu zdecydowałam się po raz pierwszy zrobić samodzielnie małosolne. I co? Okazało się, że to wręcz banalna historia.

Jeśli do tej pory ich nie robiliście, koniecznie przekonajcie się jakie to proste. A jeśli już kiedyś je robiliście, to mam dla was (moim zdaniem) idealne proporcje na solankę do ogórków. Pycha!

Przepis na ogórki małosolne

Składniki na ogórki małosolne

  • 1,5kg – 2kg ogórków gruntowych
  • 7 dużych gałęzi kopru (z „baldachimami”)
  • 3 kawałki korzenia chrzanu (ok. 10 cm każdy)
  • 2 główki czosnku
  • ok. 3 litry wody
  • sól (1 czubata łyżka na każdy litr wody)

Opcjonalnie:

  • liście porzeczki lub wiśni

Jak zrobić ogórki małosolne?

Wszystkie ogórki dokładnie umyj, możesz też wymoczyć je przez kilka godzin. Zwróć uwagę, czy nie ma wśród nich obitych lub nadgnitych sztuk.

Na dnie słoja (lub słoików, jeśli używasz mniejszych) ułóż parę obranych ząbków czosnku, gałązkę kopru i niewielki kawałek chrzanu.

Następnie układaj warstwami ogórki oraz wszystkie inne dodatki do momentu aż się skończą. Jeśli wykorzystujesz mniejsze słoiki, układaj ogórki pionowo, dodatki wciskając pomiędzy nie.

W międzyczasie przygotuj solankę do zalania ogórków: wymieszaj wodę z solą, trzymając się zasady, iż na każdy litr wody przypada 1 czubata łyżka stołowa soli.

Tak przygotowaną solanką zalej przygotowane wcześniej ogórki. Powinny być całkowicie przykryte, tak aby nic nie wystawało ponad powierzchnię wody.

Słoik przykryj gazą lub czystą ściereczką, która przymocujesz gumką. Zwróć uwagę na to, aby ogórki mogły „oddychać”.

Tak przygotowane ogórki małosolne odstaw w przewiewne, ale niezbyt nasłonecznione miejsce – bardzo często przechowuję je na balkonie lub na parapecie, na który bezpośrednio nie padają promienie słoneczne.

Ogórki małosolne będą gotowe po około 3 dniach, chociaż stopień ich ukiszenia zależy od waszych preferencji. Mi najbardziej smakują po około 4-5 dniach w solance.

Jeśli potrzymasz je dłużej w solance, otrzymasz ogórki kiszone.

Zobacz też inne przepisy na przetwory

>> Nalewka truskawkowa

>> Konfitura z pigwy

>> Syrop z czosnku

>> Dżem figowy

>> Powidła śliwkowe

>> Dżem morelowy z kardamonem

>> Prosta konfitura z malin

>> Marynowane rzodkiewki

>> Dżem truskawkowy z jaśminem

>> Dżem truskawkowo-różany



KOMENTARZE