Dżem z czerwonych porzeczek

Dżem z czerwonych porzeczek

Słodka klasyka, której nie da się oprzeć. Dżem z czerwonych porzeczek, można po prosty wyjadać ze słoiczka.

W przetworach zwykle staram się nie szarżować z cukrem, bo te nieprzyzwoicie słodkie dżemy i konfitury po prostu mi nie smakują, a ich zjedzenie zwykle kończy się nie tylko wyrzutami sumienia, ale i totalnym zasłodzeniem.

Cóż, tradycyjne przepisy zakładają użycie cukru i owoców w proporcjach 1:1, tak więc na każdy kilogram owoców przypada kilogram cukru. Sporo, prawda? Dzięki pektynom, czyli naturalnym substancjom żelującym, które znajdują się chociażby w skórkach cytrusów, może nieco zmniejszyć te proporcje.

Dzisiaj przygotowałam dla was przepis na dżem porzeczkowy, który pod względem proporcji cukru i owoców jest zdecydowanie bliższa tradycyjnym dżemom niż inne przetwory, które prezentuję na blogu. Wszystko to z jednego, bardzo prostego powodu: w tym roku, robiąc dżem z czerwonych porzeczek, trafiłam na bardzo kwaśne owoce. Jeśli wasze będą słodsze, możecie nieco zmniejszyć ilość cukru.

Tak przygotowany dżem idealnie sprawdzi się nie tylko w roli dodatku do kanapek, ciast lub innych deserów. Dżem porzeczkowy jest też idealnym dodatkiem do mięs i serów. Koniecznie spróbujcie go z wytrawnymi dodatkami, bo w mojej opinii w tej wersji smakuje najlepiej.

Przepis na dżem z czerwonych porzeczek

Składniki na dżem z czerwonych porzeczek

Na 4 słoiczki po 300 ml

  • 1,5 kg czerwonych porzeczek
  • 600 g cukru
  • 2 łyżki  pektyny (możesz ją zastąpić cukrem żelującym)
  • Sok z połowy cytryny

Jak zrobić dżem z czerwonych porzeczek?

Porzeczki umyj, a następnie pozbądź się wszystkich gałązek oraz listków. Następnie przesyp owoce do dużej miski, zasyp je cukrem i delikatnie wymieszaj. Porzeczki odstaw na noc do lodówki, aby puściły sok.

Następnego dnia zacznij smażenie dżemu. Porzeczki przesyp do dużego garnka, wybierając z miski cały sok oraz cukier. Owoce gotuj na niewielkim ogniu przez około 50 minut, bardzo często mieszając. Owoce powinny puścić jeszcze więcej soku. Uważaj, aby dżem się nie przypalił.

Po tym czasie dodaj pektynę wymieszaną z sokiem z cytryny. Dokładnie wymieszaj i gotuj przez kolejne 15 minut. Dżem z czerwonych porzeczek powinien zgęstnieć.

Sprawdź, czy dżem ma zadowalającą cię konsystencję – przełóż łyżkę dżemu na zimny spodek, a następnie włóż go na kilka minut do zamrażarki. Wówczas przekonasz się, jak gęsty będzie wystudzony dżem. Jeśli konsystencja nie jest zadowalająca, gotuj dżem jeszcze przez kilkanaście minut.

Słoiczki na dżem oraz zakrętki wyparz przy pomocy wrzątku. Gorący dżem przelej do słoiczków, oczyść ich brzegi, a następnie dokładnie zakręć.  Następnie odstaw je do wystudzenia do góry dnem.

Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie zakrętki „chwyciły”, możesz dodatkowo zapasteryzować słoiczki. W tym celu gotuj je przez 20 minut w garnku, którego dno zostało wyłożone ściereczką.

Gotowe dżemy przechowuj w ciemnym i przewiewnym miejscu.

Zobacz też inne przepisy na przetwory:

>> Nalewka truskawkowa

>> Konfitura z pigwy

>> Syrop z czosnku

>> Dżem figowy

>> Powidła śliwkowe

>> Dżem morelowy z kardamonem

>> Prosta konfitura z malin

>> Marynowane rzodkiewki

>> Dżem truskawkowy z jaśminem

>> Dżem truskawkowy z pomarańczami



KOMENTARZE